Uchwałanr XI/102/03
Uchwała NR XI/102/03
RADY MIEJSKIEJ W SUPRAŚLU
z dnia 30 sierpnia 2003 r.
w sprawie przyjęcia Programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Gminie Supraśl na lata 2003 - 2006
Na podstawie art. 18 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 142, poz. 1591 , z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806 oraz z 2003 r. Nr 80 poz. 717) - uchwala się, co następuje:
§ 1. Przyjmuje się Program Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Gminie Supraśl na lata 2003 - 2006 - zwany dalej Programem - stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Zobowiązuje się do corocznego zapewnienia w budżecie gminy środków na realizację Programu.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Supraśla.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady
mgr inż. Mikołaj Ignatiuk
Załącznik
do uchwały Nr XI/102/03
Rady Miejskiej w Supraślu
z dnia 30 sierpnia 2003 r.
PROGRAM PROFILAKTYKI I PROMOCJI ZDROWIA W GMINIE SUPRAŚL
NA LATA 2003 - 2006
Sytuacja zdrowotna mieszkańców Gminy Supraśl zasadniczo nie odbiega od stanu zdrowia mieszkańców województwa podlaskiego oraz innych porównywalnych miast polskich biorąc pod uwagę zachorowalność i umieralność.
Ponieważ większość chorób cywilizacyjnych wiąże się głównie z indywidualnym stylem życia, oddziaływania prozdrowotne są ukierunkowane na wzrost świadomości zdrowotnej mieszkańców i niwelowanie różnic w zdrowiu różnych grup społecznych.
Stąd też cele i zadania niniejszego programu są ukierunkowane na wzrost dostępu mieszkańców do profilaktycznych usług zdrowotnych połączonych z edukacją zdrowotną oraz promocją zdrowia różnych grup wiekowych.
CELE :
1. Celem nadrzędnym Programu jest poprawa zdrowia i związanej z nim jakości życia mieszkańców.
2. Szczegółowe cele dotyczą :
a) zmiany stylu życia mieszkańców,
b) zmniejszenia różnic w zdrowiu i dostępie do świadczeń zdrowotnych,
c) zapewnienie mieszkańcom Gminy dobrego dostępu do usług medycznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia.
ZADANIA :
1. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej skierowanej do różnych grup wiekowych dotyczącej : zasad zdrowego stylu życia, zapobiegania chorobom, wczesnej diagnostyki tzw. chorób cywilizacyjnych, wykorzystania oferty zdrowotnej miejscowych placówek służby zdrowia i innych instytucji i organizacji prowadzących działalność prozdrowotną.
2. Zwiększenie wczesnej wykrywalności chorób uznanych obecnie za choroby cywilizacyjne (m.in. choroby układu krążenia, nowotwory) poprzez ułatwienie dostępu do badań profilaktycznych poza ubezpieczeniem zdrowotnym.
3. Współpraca i współdziałanie z instytucjami, organizacjami i osobami fizycznymi działającymi na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców Gminy Supraśl.
DZIAŁANIA :
1. Upowszechnienie celów i zadań niniejszego Programu oraz Narodowego Programu Zdrowia wśród mieszkańców Gminy poprzez :
a) lokalne środki społecznego przekazu,
b) przygotowanie materiałów informacyjnych dostosowanych do potrzeb różnych grup ludności,
2. Coroczne opracowywanie szczegółowego harmonogramu działań zgodnych z celami i zadaniami określonymi w niniejszym Programie.
3. Organizowanie przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców programów badań profilaktycznych i kampanii prewencyjno-informacyjnych, m.in. badania czynników ryzyka choroby niedokrwiennej sesrca, otyłości, nowotworów, działania z zakresu profilaktyki próchnicy u dzieci i młodzieży, badania dzieci i młodzieży ukierunkowane na wczesne wykrywanie wad postawy oraz działania mające na celu zapewnienie możliwości korekci ujawnionych nieprawidłowości,
4. Publikacje, zakupy i rozpowszechnianie różnego rodzaju materiałów edukacyjnych.
5. Wspieranie i włączanie się do organizowanych przez inne instytucje konkursów, akcji i kampanii prozdrowotnych oraz ogólnopolskich, czy ogólnoświatowych akcji.
6. Integrowanie działań realizowanych przez różne organizacje działające na rzecz poprawy i utrzymania zdrowia, placówki służby zdrowia oraz szkoły i uczelnie z terenu Gminy Supraśl.
7. Prowadzenie kampanii szczepień ochronnych nie objętych obowiązującym kalendarzem szczepień w oparciu o dane epidemiologiczne.
8. Monitorowanie przebiegu realizacji zadań objętych Programem i ewaluacji jego wynków.
Metryka strony