decyzja środowiskowa BUK 7624/40/09/10
Supraśl 2010.04.16.
BUK 7624/40/3/09/2010
DECYZJA
O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
ZGODY NA REALIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA
Na podstawie art. 71ust.1 ust. 2 pkt.2, art.75ust.1 pkt.4, art.84, 85 ust.2 pkt.2ustawy z dnia 3 października 2008 o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( Dz.U.08. Nr 199,poz.1227), Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004 r. Nr 257, poz. 2573 oraz na podst. art.104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071, 201 r. Nr 49, poz. 509, 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 169, poz. 1387, Nr 153, poz. 1271, 2003 r. Nr 130, poz. 1188, 2004 r. Nr 162, poz. 1692, 2005 r. Nr 78, poz. 682, Nr 64, poz. 565), z późn. zm. po rozpatrzeniu wniosku Inwestora - P.Adama Gryczewskiego ul. Św. Krzyża 1, 15-528 Sowlany w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia: budowa zakładu stolarskiego z pomieszczeniem mieszkalnym w miejscowości Sowlany na działce o nr. ewid. 359/12 - § 3 ust.1 pkt.46 ( kwalifikacja przedsięwzięcia w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko Dz.U. 04.257.2573)
Ustalam
środowiskowe warunki realizacji wyżej wymienionego przedsięwzięcia inwestycyjnego
Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia: budowa zakładu stolarskiego z pomieszczeniem mieszkalnym w miejscowości Sowlany na działce o nr. ewid. 359/12. W projektowanym zakładzie o wymiarach ok.10mx20 m przewiduje się wykonywanie mebli kuchennych, szaf i zabudowy mieszkań z gotowych półfabrykatów, bez używania lakierów. Fazy cyklu produkcyjnego to cięcie płyt struganie frezowanie, montaż mebli, klejenie i okleinowanie Stosowane urządzenia m.in.-piła z wyciągiem pochłaniającym. Powierzchnia zajmowanej nieruchomości wynosi 1995 m2, wymiary wiaty planowanej do przebudowy 6,1mx18,5m. Teren posesji i wjazdu jest nieutwardzony.
Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:
a) W fazie realizacji przedsięwzięcia, prace winny być prowadzone w sposób zapewniający ograniczenie do minimum niekorzystnego przekształcenia terenu.
b) W celu ograniczenia uciążliwości związanej z hałasem podczas realizacji inwestycji, prace budowlane prowadzić jedynie w porze dziennej w godz. 6.00-22.00. Prowadzone roboty budowlane i montażowe powinny być wykonywane zgodnie z obowiązującymi normami w zgodności z projektem budowlanym.Maszyny budowlane zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową winny być wyposażone w osłony akustyczne, sprawne układy wydechowe oraz sprawne elementy amortyzujace drgania
c) Praca zakładu jedynie w porze dziennej (w godz. Od 6.00. Do 22.00) wyłączając święta i dni ustawowo wolne od pracy. W celu ograniczenia ewentualnej uciążliwości dla terenów sąsiednich z zabudową mieszkalną zaleca się: prowadzenie prac w pomieszczeniach zamkniętych ( przy zamkniętych drzwiach ) zaopatrzonych w tzw.drzwi pełne o wysokiej izolacyjności akustycznej (praca przy zamkniętych drzwiach ), zastosować wentylatory o niskim sprężu, wydajności i mocy akustycznej max.60-65 dB, wykonanie nasadzenia zieleni izolacyjnej średniej najlepiej z gatunków zimozielonych (tak by nie zacieniać działek sąsiednich)
d) przedsięwzięcie nie wymaga szczególnych obwarowań w odniesieniu do wartości cennych przyrodniczo, zabytków i zasobów naturalnych.
e)W trakcie eksploatacji warsztatu w okresie 1 roku wykonać monitoring związany z wytwarzanym hałasem podczas użytkowania obiektu- badania dokonać podczas wykorzystania wszystkich urzadzeń emitujących hałas w godz.dziennych
g) poziom hałasu na granicy terenu do którego Właściciel posiada tytuł prawny nie może przekraczać dopuszczalnych norm wynikających z obowiązujących przepisów ochrony środowiska dotyczących hałasu (ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 Prawo Ochrony Środowiska tekst jednolity Dz. U. 2008 r. Nr 25, poz. 150 i Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku Dz.U. z dn.5 lipca 2007 Nr 120 poz.826) tj. 55 dB
h) W fazie realizacji i eksploatacji należy postępować zgodnie z przepisami ochrony środowiska oraz przepisami dotyczącymi zagospodarowania odpadów -selektywna zbiórka odpadów ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych i przestrzegać właściwego składowania wytwarzanych odpadów na powierzchniach szczelnych i zadaszonych i zabezpieczonych przed wpływem czynników atmosferycznych (Dz.U.Nr 62 poz.628) uniemożliwiając przedostanie się tych odpadów do środowiska przy załadunku, transporcie lub rozładunku. Nie dopuszczać do mieszania się odpadów bytowo-gospodarczych z powstającymi przy działalności odpadami szczególnie niebezpiecznymi.
i)Odpady wysegregowane przekazywać do odzysku firmom posiadającym stosowne zezwolenia określone w obowiązujących przepisach ustawy o odpadach- zabrania się spalania odpadów z płyt meblowych w kotłowni lokalnej.
i) Prowadzić sprawozdawczość w zakresie wytwarzanych odpadów zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 o odpadach (tekst jednolity Dz.U.07.39.251 )
j) Warsztat należy wyposażyć w sprzęt p.poż. tak by nie stworzyć nadmiernego zagrożenia dla posesji sąsiednich
k) Podczas eksploatacji obiektu należy dokonywać okresowych kontroli stanu technicznego urządzeń kanalizacyjnych i utrzymywać porządek na miejscach służących do gromadzenia nieczystości stałych i odpadów niebezpiecznych.
l) Inwestor powinien zapewnić wodę na potrzebę zakładu do celów p.poż.Wymagania dotyczące ochrony środowiska, konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym :
a) do realizacji warsztatu zastosować należy takie rozwiązania i materiały, aby ewentualna uciążliwość -hałas z urządzeń używanych w procesie technologicznym wyrobu mebli i oddziaływanie na środowisko naturalne i sąsiednią strefę zabudowy mieszkaniowej - zamykało się w obrębie terenu działki Inwestora nr geodez. 359/12 w obrębie Sowlany.
b) Przy inwestycji zastosować materiały zapewniające wytłumienie hałasu.
c)Stanowiska wyposażyć w odciągi pyłu
d)Instalację wentylacyjną zaprojektować w taki sposób , aby wentylatory będące źródłem hałasu, znajdowały się od strony dróg dojazdowych z dala od planowanych budynków mieszkalnych
e) na terenie posesji wyodrębnić miejsca do selektywnego magazynowania odpadów, które będą wytwarzane w zakładzie
f) miejsce magazynowania odpadów niebezpiecznych powinno posiadać utwardzoną i szczelną nawierzchnię
k) Do ogrzewania pomieszczeń należy zastosować niskoemisyjne źródło ciepła-zabrania się spalania odpadów z płyt meblowych w kotłowni lokalnej.
Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych- w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii: analizowane przedmiotowe przedsięwzięcie nie stwarza zagrożenia wystąpienia poważnych awarii.
Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko: przedmiotowe przedsięwzięcie ze względu na skalę i usytuowanie nie będzie wykazywało transgranicznego oddziaływania na środowisko( Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie rodzajów i ilości substancji niebezpiecznych , których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładu o zwiększonym ryzyku albo zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii.
W przypadku o którym mowa w art.135ust.1. ustawy- Prawo ochrony środowiska - stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania: analiza przedmiotowego przedsięwzięcia nie stwierdza potrzeby utworzenia takiej strefy.
Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do niniejszej decyzji.
Niniejsza decyzja ważna jest przez cztery lata od dnia, w którym stała się ostateczna.
Uzasadnienie
Do tutejszego urzędu wpłynął przedmiotowy wniosek (z dnia 19.11.2009. uzupełniono 23.12.2009.) Inwestora - P.Adama Gryczewskiego ul. Św. Krzyża 1, 15-528 Sowlany w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia: budowa zakładu stolarskiego z pomieszczeniem mieszkalnym w miejscowości Sowlany na działce o nr. ewid. 359/12. Tutejszy organ dn.04.01.2010. wszczął postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji środowiskowej dla wymienionego wyżej zamierzenia inwestycyjnego zakwalifikowanego w § 3 ust pkt 46 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 (Dz.U. 04.257.2573)i przeprowadził wymaganą przepisami prawa procedurę administracyjną dotyczącą oceny oddziaływania na środowisko, w tym konieczności sporządzenia, jak i zakresu raportu oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko naturalne.
Uzyskano opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska RDOŚ- 20-WOOŚ-II- 66130-12/10/rd stwierdzającą, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w pełnym zakresie ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania na życie i zdrowie ludzi postanowieniem PPIS Nr 824-8/3/10.
Obszar na którym planowane jest wyż.wym. przedsięwzięcie jest objęty aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonym uchwałą NrVII/62/03 Rady Miejskiej w Supraślu z dnia 30 kwietnia 2003 (Dziennik urzędowy Woj.Podlaskiego Nr 51, poz.1081 z dnia 26 maja 2003). Oznaczenie w planie 8MN,PU teren zabudowy mieszkaniowej z przemysłem, produkcją i usługami.
Organ prowadzący postępowanie ustalił, iż teren na którym planowane jest przedsięwzięcie stanowi obszar z jednej strony sąsiadujący z terenem przeznaczonym pod zabudowę mieszkalną - obecnie znajduje się na nim 1 budynek mieszkalny oraz drogami dojazdowymi i terenami o charakterze zabudowy usługowo-przemysłowej i usług handlowych. Powyższe przedsięwzięcie zgodne jest z planem zagospodarowania.
Z uwagi na odmienne opinie organów, prośbę Inwestora o odstąpienie od opracowania raportu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko przeprowadzono wizję na terenie miejsca planowanej inwestycji.
Kierując się kryteriami zawartymi w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie oraz Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r., w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań, związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko, a w szczególności ze względu na:
charakter przedsięwzięcia-planowana inwestycja zakład stolarski z pomieszczeniem mieszkalnym Właściciela prowadzona będzie na niewielką skalę skierowana głównie na potrzeby indywidualnych odbiorców; meble kuchenne, szafy i zabudowy wykonane z gotowych półfabrykatów bez używania farb i lakierów, które po zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych i materiałów budowlanych nie będzie powodować negatywnego oddziaływania na środowisko ;
brak nadmiernej emisji hałasu i zanieczyszczeń pyłowych po zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych i materiałów budowlanych ;
usytuowanie przedsięwzięcia, które będzie zajmować obszar, na którym nie ma dóbr mineralnych, siedlisk zwierząt, pomników przyrody podlegających ochronie;
rodzaj i skalę przedsięwzięcia, które z racji charakteru nie pociąga za sobą zagrożeń, tym bardziej znaczących oddziaływań,
nie stwierdzono potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w/wym przedsięwzięcia.
Po dokonaniu analizy wniosku i zgromadzonego materiału dowodowego, otrzymanych opinii Burmistrz Supraśla w dniu 18.03.2009. wydał postanowienie BUK 7624/40/2/09/10 o braku obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia.
Planowana inwestycja wykonana i eksploatowana zgodnie z przepisami prawa oraz przy uwzględnieniu warunków podanych w sentencji nie powinna stanowić zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi. W związku z tym nie nakłada się obowiązku wykonania kompensacji przyrodniczej czy analizy porealizacyjnej oraz monitorowania przedsięwzięcia.
W trakcie postępowania strony nie zgłosiły wniosków dot. środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia
Pouczenie
Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku 15-213 Białystok ul.Mickiewicza 3, za pośrednictwem Burmistrza Supraśla w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia wiąże organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę obiektu budowlanego.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia nie uprawnia do wycinki drzew.
Niniejszą decyzję dołącza się do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Wniosek ten powinien zostać złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.
Otrzymują:
Wnioskodawca
Strony wg.wykazu
A/a
Załącznik do decyzji BUK 7624/40/3/09/2010
z dnia 16.04.2010.
Charakterystyka przedsięwzięcia
budowa zakładu stolarskiego z pomieszczeniem mieszkalnym w miejscowości Sowlany na działce o nr. ewid. 359/12
Rodzaj i usytuowanie przedsięwzięcia.
Przedsięwzięcie zakłada budowę zakładu stolarskiego z pomieszczeniem mieszkalnym Inwestora w miejscowości Sowlany na działce o nr. ewid. 359/12. Działka do realizacji przedsięwzięcia objęta jest aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonym uchwałą NrVII/62/03 Rady Miejskiej w Supraślu z dnia 30 kwietnia 2003 (Dziennik urzędowy Woj.Podlaskiego Nr 51, poz.1081 z dnia 26 maja 2003). Oznaczenie w planie 8MN,PU teren zabudowy mieszkaniowej z przemysłem, produkcją i usługami.
Parametry inwestycji.
Wymiary planowanego zakładu ok.10m x20 m pozostałe wskazania odnośnie realizacji obiektu zgodne ze wskazaniami planu zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonym uchwałą NrVII/62/03 Rady Miejskiej w Supraślu z dnia 30 kwietnia 2003 (Dziennik urzędowy Woj.Podlaskiego Nr 51, poz.1081 z dnia 26 maja 2003). .
Główne cechy chrakterystyczne inwestycji.
W planowanym zakładzie wykonywane będą meble kuchenne, szafy i zabudowy mieszkań z gotowych półfabrykatów, bez używania lakierów. Fazy cyklu produkcyjnego to cięcie płyt struganie frezowanie, montaż mebli, klejenie i okleinowanie.
Metryka strony